Puzzle nasıl yapılır?

Puzzle,  eskiden bizim yapboz dediğimiz ve 100 adede kadar kartondan, altında bazalı parçalardan oluşan bir çocuk oyunu idi. 

Sonra o nesil büyüdü ve daha çok parça ile aynı oyunu sürdürmek istedi. İşte şimdi pazıl, yani ingilizce ismi ile günümüzde yerleşmiş ismiyle puzzle, şimdi 3 parçadan 18,000 parçaya kadar 2 yaştan yetişkinlere yani herkese hitap eden bir görsel oyuna dönüştü. Kimimiz manzara resimleri yapmaktan, kimimiz ünlü sanatçıların eserlerini yapmaktan hoşlanıyoruz, kimimiz 1000-1500 parçayı geçmek istemiyor, kimi de 5000 parçayı yemek masasına seriyor ve her misafir gelişinde onların da yapıp eğlenmelerini sağlıyor !

     

1760’larda Avrupalı harita üreticileri haritalarını ahşap üzerine yapıştırıp sonra da kullanışlı olması açısından küçük parçalara kesmeye başlayınca, pazıl’ın da başlangıcını sağladılar. 

Şu anda bile diğer ülkelerde çocuklar, ülke coğrafyalarını pazıl yaparak öğreniyorlar. Özellikle 1908’den sonra daha once çok basitler figürlerden oluşan pazıllar, şimdiki haline benzemeye başladılar. 

Eski pazılların mantığı tam renklere denk gelen yerlerden kesilmesi idi ve parçalar bir yerden başlayarak birbirine geçmesi idi. Yani siz bir yere kadar gelip de o parçanın yanlış olduğunu anladığınızda herşeye tekrar başlamanız gerekirdi. Hatta birbirine anahtar gibi geçmeyen pazıl parçaları bir hapsuruk da uçabilirdi. 

Tahta olan pazılllar sadece bir defada bir adet kesilebildiği için çok pahalıydı ve o zamanlarda zenginlerin oyunuydu. 

Daha sonra sadece Amerika değil, Avrupa’da da yayılması ile beraber Ravensburger, Educa gibi markalar da doğmaya başladı. Günümüzde onlarca marka artık bizlere karton hammaddesinden daha ekonomik pazıllar üretmekte

Şöyle ya da böyle artık puzzle bir kişinin tek başına vakit geçirebileceği hobi olarak karşımızda. İlişkileri çatırdayan çiftlere, zekasının ve motor hareketlerinin gelişmesi için bebeklere , zekayı dinç tutması için yaşlılara, sıkıntıları atmak için menapoz veya andropoz hastalarına artık puzzle öneriliyor.

P
uzzle yapmayı hiç denemediniz mi?

Başlamak için hiç bir zaman geç değil. Önce 500 parçalık bir puzzle ile başlamanızı öneririz. Hatta eğer deseni hoşunuza giderse 300’lük parçadan bile başlayabilirsiniz.

Desenleri Neye Göre Seçmeliyim?  

İlk kez başlıyorsanız, renk tekrarının az olduğu, daha karışık desenlerin olduğu puzzleları tercih edin. Mesela gökyüzü veya deniz aynı renk oldugu icin burada bulunan parçalar da birbirine benzediği için yapmanızı zorlaştırır, bu durumda da sıkılmanıza sebep olabilir. Eliniz alıştıkça tamamen zevkinize hitap eden, hediye edecekseniz hediye gerekçenize uygun desenler size uyacaktır.

Puzzle’ı Nerede ve Nasıl Yapabilirim? 

Puzzle yapma hızınıza göre büyük bir sehpada, yemek veya çalışma masasının üzerinde , hatta yerde sert kullanılmayan bir kanepede bile yapabilirsiniz.

Puzzle Yaparken;

-          Önce parçaların ön yüzlerini çevirip puzzle deseninin, temasındaki renklere göre parçaları ayırın. Hatta bu işin ustaları plastik yoğut kapları veya cam kaseleri bu iş için hep ellerinin altında bulundurmaktalar. Mesela batan güneş varsa resimde güneşi oluşturan renkleri bir araya toplamanız gerekir.

-          Öncelikle kenar parçaları ayırarak puzzleın çerçevelerini yani sınırlarını belirlemeniz ve böylece dışarıdan içeriye puzzleınızı yapmanızı tavsiye ederiz. 

Ancak hemen bitiremeyeceğinizi göze alarak;

-      Bebek, çocuk veya hayvanların ulaşıp bozabilecekleri bir yere koymayın.

-      Çok rutubetli yerlerde bırakmayın.

-      Başlamadan önce puzzleınızın altına, bittikten sonra taşıyabileceğiniz bir kontrplak veya puzzle halısı kullanmayı unutmayın.

-      Büyük parçalarda kontrplak hem kapıdan geçirmek, hem arabada taşımak , hem de esneme yapma nedeni ile puzzle’ın dağılma ihtimaline karşı puzzle halısı kullanmanız daha iyi olur

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !